Sverige öppnar upp 29 september
Vad har redan lättats?
Man började redan släppa upp på olika saker från den 1/6. Från detta datum gällde detta:
Nya deltagartak för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar. Detta gäller bland annat gudstjänster, teaterföreställningar och fotbollsmatcher.
Öppettider för restauranger och andra serveringsställen förlängdes till klockan 22.30. Max fyra personer per bord och minst en meters avstånd mellan sällskapen.
Möjlighet att delta i läger, cuper, matcher och idrottstävlingar i mindre skala.
Motionslopp och liknande med högst 150 som deltar samtidigt kan genomföras.
Fortfarande max 8 personer vid privat fest i hyrd lokal.
Det blir möjligt att besöka nöjesparker och marknader i större utsträckning. Krav på smittskyddsåtgärder ligger kvar på den som ansvarar för verksamheten.
Vuxna som studerar vid till exempel högskola, universitet, folkhögskola eller Komvux kan stegvis återgå till undervisning på plats.
Regeln om en person per sällskap på serveringsställen som är en del av en handelsplats eller galleria togs bort.
Regleringen av gym- och sportanläggningar, badhus och handelsplatser m.m. med ett maxantal besökare beräknat på ytan fanns kvar.
Steg två skedde den 1/7 och höjdes deltagartaket för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar. Regleringar kring öppettider, maxantal och sällskap på serveringsställen togs bort. Samt att man tog bort råd om att använda munskydd i kollektivtrafiken.
Den 15/7 tog man bort regler kring begränsat antal passagerare för långväga kollektivtrafik. Även reglerna som kräver ett visst antal kvadratmeter per person i inom- och utomhusmiljöer togs bort.
Steg 4
Den 29 september så tar man bort i stort sett resten av alla regler och restriktioner. Då gäller detta:
• Deltagartak för allmänna sammankomster, offentliga tillställningar och privata sammankomster i hyrd lokal tas bort.
• Regler om maxantal per sällskap tas bort för serveringsställen inomhus.
• Konserter tillåts på serveringsställen inomhus.
• Rekommendationen om att arbeta hemifrån tas bort. Den som har symtom bör fortsatt stanna hemma och testa sig, och arbetsgivare bör då underlätta för hemarbete.
Samtidigt går frågan om vaccinintyg vid större evenemang ut på remiss, samt att det kan bli så att restriktioner vid de allra största evenemangen kan dock bli kvar. Folkhälsomyndigheten kan även komma med särskilda råd för de som inte vaccinerat sig.
Dags att boka hotell?
I och med att Sverige går mot ett allt mer ”normalt” läge, så är det numera helt ok att resa igen, både utomlands och inom Sverige. Det kan vara bra att ha vaccinerat dig innan. Om du är sugen på att ta en tur till Stockholm och behöver ha ett bra hotell, ja då kan du hitta det här hos oss. Du kan enkelt söka fram olika bra boendealternativ här på vår sida.
![]() | Biz Apartment Gärdet Sandhamnsgatan 67, Stockholm Nära VärtahamnenFrån 1293 SEK per natt ![]() |
![]() | Grand Hôtel Stockholm Södra Blasieholmshamnen 8, Stockholm Nära VasamuseetFrån 3572 SEK per natt ![]() |
![]() | Radisson Blu Waterfront Hotel Nils Ericsons Plan 4, Stockholm Nära Stockholm Waterfront Congress CentreFrån 1604 SEK per natt ![]() |
HILTON Hotell
Liknande Hotell i närheten
Hotel Zinkensdamm
Nära TantolundenScandic Kungens Kurva
I Kungens kurva (Flemingsberg)First Hotel Reisen
Nära VasamuseetHotel Aldoria
I Stockholm (Kungsholmen)
