Sverige är bara 9:e bästa turistdestinationen i världen
Sverige anses fortfarande var ett populärt turistmål, men vi har tappat 4:a placeringar sedan föregående år enligt World Economic Forum’s rapport. Sammanställningen är baserad på konkurrens för resor och turism och 140 olika länder har jämförts utifrån hur bra de är som turistmål och hur utvecklad turistsektorn är. Att Sverige tappat placeringar kan bero på regeringens bristande fokus på turistnäringen.
Låg prioritering av utländska turister
Sverige rankar nämligen på 74:e plats när det kommer till prioritering för resor och turism. Vi utmärker oss som det åttonde säkraste landet med den bästa miljön. Kanske lite fler turister som bor på hotell i Stockholm borde prova på att besöka skärgården som ju alltid är otroligt vacker på sommaren. Flera av de framstående hotellen i och omkring Stockholm är både privärda, snygga och har bra läge. Skulle en enskild lista finnas för olika regioner i Sverige så hade sannolikt Stockholm rankat överst bland de svenska städerna. Här kommer i alla fall en topplista för turism under 2013.
Topp 10 listan för turism 2013 enligt World Economic Forum
1. Schweiz
2. Tyskland
3. Österrike
4. Spanien
5. Storbritannien
6. USA
7. Frankrike
8. Kanada
9. Sverige
10. Singapore
Något land som kom med som Du inte tycker förtjänar vara där? Eller finns det något land som glömdes bort? Själv är vi väl lite förvånade över Tysklands 2:a placering, samtidigt som det är förvånande att ingen karibisk ö finns med och bara ett asiatiskt land.
Här kommer en karta över rese- och turistindex i världen från weforum.org.
HILTON Hotell
Liknande Hotell i närheten
STF Långholmen Hostel
I Stockholm (Södermalm)Clarion Hotel Stockholm
I Stockholm (Södermalm)Good Morning+ Hägersten
I HägerstenBest Western Plus Time Hotel
I Stockholm (Vasastan)
