Säsongsavslutning med nyskrivet på Drottningholms Slottsteater

I september Drottningholms Slottsteater avslutar en fullspäckad föreställningssäsong
Den 10 september avslutar 250-årsfirande Drottningholms Slottsteater en fullspäckad föreställningssäsong. Indiepop möter barock i en exklusiv konsert med Peter von Poehl och delar av Drottningholmsteaterns orkester. Innan säsongen är slut bjuder också teatern på en dag med kulturmöten och på en hyllning till Ingmar Bergman.
Den som inte hunnit besöka den 250-åriga teatern har chansen ända fram till jul – då visningarna fortsätter hela hösten.
“Experimentiell anda”
Konserten med Peter von Poehl blir en musikupplevelse över genregränser. Peter är en svensk musiker verksam i Frankrike där han är känd för sin melodiska indiepop och filmmusik. I konserten kommer hans mångfacetterade ljudbild att möta barockens mjuka tonspråk, inramat av den speciella stämning som finns på den historiska scenen. Medverkar gör Martin Hederos (Tonbruket, Soundtrack of Our Lives), Toby Dammit (Iggy Pop, The Residents, Nick Cave) och delar av Drottningholmsteaterns orkester under ledning av Maria Lindal. Efter konserten blir det öppen bar och DJ Toby Dammit i Déjeunersalongen.
– Vi avslutar föreställningssäsongen i en experimentell anda helt enligt upplysningstidens ideal. Här kommer två musikaliska världar att mötas, säger Sofi Lerström, teaterchef.
Bergmanfestival och bio
Lördagen den 3 september svävar Ingmar Bergmans ande över Drottningholmsteatern. I samarbete med Bergmanfestivalen/Dramaten och Stiftelsen Ingmar Bergman görs en heldag med titeln Larmar och gör sig till. Under dagen fylls teaterhuset av temavisningar, barnteater, föreläsning och mingel med fokus på skådespelarkonsten och Bergmans världsberömda filmatisering av operan Trollflöjten, som utspelar sig just på Drottningholmsteatern. På kvällen blir det ett sceniskt och musikaliskt program i Wilhelm Carlssons regi med Julia Dufvenius och Andreas T Ohlson från Dramaten samt delar av Drottningholmsteaterns orkester. Den stora finalen blir en visning av Bergmans film Trollflöjten med fri entré.
Visningar på arabiska och kulturmöten genom musik
Söndagen den 28 augusti kl 15-17 öppnar Drottningholmsteatern för kulturmöten under rubriken Teater utan gränser. Musiker från Drottningholmsteaterns orkester ger tillsammans med nyanlända flyktingungdomar en öppen workshop (fri entré) med musik och dans där barock möter hiphop. Guidad visning av teatern på arabiska kl 13.15 och 14.15. Musikalisk ledare: Maria Lindal, koreograf: Maria Lindholm. I samarbete med Öar utan gränser/Ekerö kommun, Fabriken, Base23 och Mångkulturellt center i Fittja.
Visningarna fortsätter
Även om föreställningssäsongen tar slut på teaterns scen är teaterhuset fortfarande öppet för allmänheten. Hela september ges dagliga visningar, senare på hösten är det visningar främst på helgerna. Hösten piggas upp av specialvisningar i så skilda ämnen som dans, kärlek och tapeter. Dessutom bjuder höstlovet på populära spökvisningar och till advent görs julvisningar.
Bo nära Drottningholm
Vi på HotellStockholm rekommenderar gärna några av våra hotellfavoriter nära Drottningholm. Om du vill boka eller få mer information om hotellen, inklusive tillgängliga datum, är det bara att klicka på rutan. Det går förstås också utmärkt att kontakta oss här för tips och rekommendationer.
Det finns tyvärr inga lediga hotell i just nu.![]() | Ulfsunda Slott Margretelundsvägen 125, Bromma Nära Bromma BlocksFrån 951 SEK per natt ![]() |
HILTON Hotell
Liknande Hotell i närheten
Archipelago Hostel Old Town
Nära Stockholms slottStockholm Classic Budget Hotell
I Stockholm (Södermalm)STF Zinkensdamm Hostel
I Stockholm (Södermalm)Scandic Park
Nära Stockholmsstadion
